Connect with us

TEKNOLOJİ

İnternet Hızı Konusunda Devrim Yaratacak Olan Wi-Fi 7 İçin Çalışmalara Başlandı

Birçok ülkede halen Wi-Fi 6 tam anlamıyla yaygınlaşmamış olmasına rağmen Wi-Fi 7’yi geliştirmek için çalışmalara başlayan uzmanlar, Wi-Fi 7 hakkında bilgiler vermeye başladı. Yeni gelecek olan Wi-Fi’nin çok ciddi hızlara ve birçok farklı özelliğe sahip olacağı söyleniyor. İlk kez 2024 yılında kullanıcılarla buluşması beklenen Wi-Fi 7 ağları, beraberinde çok ciddi özellikler getirecek.

Günümüzde kablosuz internet hızları yıllar geçtikçe kendini çok geliştirdi. En son çıkan Wi-Fi 6’ya kablosuz internet konusunda devrim yaratmış gözüyle bakılıyor. Kablosuz internet alanında çalışan uzmanlarsa daha Wi-Fi 6’nın çıkışından fazla bir süre geçmemesine rağmen yeni kablosuz ağ teknolojisi için çalışmalara başladı.

Wi-Fi 7, 30 GBPS hıza sahip olacak

2024 yılında çıkış yapması beklenen yeni kablosuz ağın hız konusunda devrim yaratması beklenmekte. Öyle ki söylentilere göre Wi-Fi 7’nin 30 GBPS hızında indirme ve yükleme sunması bekleniyor. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz, en son çıkan kablosuz ağ teknolojisi en fazla 1,5 GBPS‘e kadar hız desteği sunuyordu. Fakat Wi-Fi 7 denildiği gibi 30 GBPS hızlarına ulaşabilirse şuan kullanılan teknolojiden yaklaşık 20 kat daha hızlı indirme ve yükleme yapabileceğiz. Tabii bu hızın geçerli olabilmesi için yalnızca protokolün değil altyapı vb. unsurların da değişmesi gerekmekte.

2024’te çıkması bekleniyor

Hız konusunda devrim yaratacak gibi olan Wi-Fi 7’nin 2024 yılında çıkması bekleniyor. Fakat bu tarih birkaç yıl sonraya uzayabilir. Çünkü Wi-Fi 6 günümüzde halen çok yaygınlaşamadı. Yani yeni bir kablosuz ağ teknolojisinin hayatımıza girebilmesi için, eskisinin daha fazla kullanılması gerekiyor.

Click to comment

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYA

SON PAYLAŞILANLAR

More in TEKNOLOJİ